Viela - Bonsaisodas.ltBonsaisodas.lt

Viela

Įvairiomis kryptimis išlankstyti šakas ir kamieną galima naudojant vielą. Šis darbas reikalauja tikslumo ir atidumo. Viela paprastai imama minkšta, varinė, rečiau aliumininė. Dažniausiai vienam bonsui reikalingi 2–3 skirtingo storio jos gabalai.
Pirmiausiai viela apvyniojamas kamienas. Tai daryti pradedama nuo pagrindo, apatinį galą įsmeigus į žemę tarp šaknų. Vijos turi būti išsidėsčiusios vienodais atstumais, 45º kampu. Viena ranka apatinė vielos dalis prispaudžiama prie kamieno žievės, o kita atsargiai vyniojama. Vijas ranka suimkite vis aukščiau ir aukščiau, kad jos nepasislinktų ir neatsipalaiduotų. Viela turi priglusti prie žievės, bet į ją neįsirėžti. Jei bonso žievė labai minkšta, kamieną ir šakas pirmiausia apsukite popieriaus ar trikotažo juosta. Pasiekus viršūnę viela nukerpama.

Šakoms atlenkti naudojama plonesnė viela. Vienu jos gabalu apsukamos dvi viena po kitos einančios šakos. Jei reikia apvynioti tik vieną, apatinis vielos galas apsukamas ant kamieno ir toliau, panašiai kaip kamienas, apvyniojama šaka. Vynioti galima ir prieš ir pagal laikrodžio rodyklę, bet bus lengviau, jei pasirinksite vieną kryptį.

Atlikus minėtus darbus, bonsui suteikiama norima forma. Pirmiausia, laikant abiem rankomis, išlenkiamas kamienas, po to atskirai kiekviena šaka.
Vielą reikia laikyti, kol kamienas ir šakos sutvirtės. Kuo plonesnė šakelė, tuo greičiau ją bus galima nuimti. Dažniausiai išlankstytas bonsas sutvirtėja susiformavus naujam medienos žiedui, taigi per vasarą. Tik kai kurių rūšių augalai sutvirtėja per mėnesį, o lėtai augantys – per metus.

Svarbu ir tai, kokiu metų laiku viela buvo užvyniota. Greitai augančių ir storėjančių medelių (pavyzdžiui, liepų) negalima visai vasarai palikti su ja, nes įsirėš į žievę. Taigi vielą nuvyniokite, o ten, kur galite pažeisti jaunus ūglius, nukirpkite. Jei medelis atrodo nepakankamai gražiai, leiskite žievei kiek atsigauti. Po to dar kartą apsukite viela, stengdamiesi, kad vijos gultų kitose vietose.

Vielų jokiu būdu negalima palikti žiemai. Rugsėjo pradžioje nuo lauke laikomų bonsų jas nuimkite, kad iki šalčių žievė suspėtų sustorėti ir išsilyginti.

Gražiai viela „papuoštus“ bonsus galima eksponuoti net parodose. Kitomis medžiagomis apraišioti atrodo prastai.